96/7/11
تعداد نظرات:0
09:26
شماره مطلب:139671129553
-A A +A

این سوره را سوره امام حسین (ع) نامیدند

بیست: ائمه معصومين عليهم السلام از اين جهت اين سوره را سوره حسين (ع) ناميده اند كه قيام و شهادت آن حضرت در تاريكي طغيان مانند طلوع فجر، منشأ حيات و حركت گرديد.


در توجيه و تحليل تطبيق سوره فجر بر امام حسین(ع) گفته شده است: ائمه معصومين عليهم السلام از اين جهت اين سوره را سوره حسين (ع) ناميده اند كه قيام و شهادت آن حضرت در تاريكي طغيان مانند طلوع فجر، منشأ حيات و حركت گرديد. خون پاك او و يارانش به زمين ريخت و نفوس مطمئنه آنها با فرمان "ارجعي" و با خشنودي به سوي پروردگار شتافت تا از اين الهام و جوشش، نور حق در ميان تاريكي‌ها بدرخشد و راه حيات با عزت باز شود و پايه هاي ظلم و طغيان بي پايه گردد و طاغيان را دچار خشم و نفرين كند.

معرفي اين سوره به عنوان سوره امام حسين (ع) به خاطر اين است كه مصداق بارز نفس مطمئنه ‌اي است كه در آخرين آيات سوره آمده است. امام صادق (ع) به اصحاب خود فرمود: سوره فجر را در نمازهاي واجب و مستحب خود قرائت كنيد كه اين سوره به حضرت امام حسين (ع) اختصاص دارد. مقصود از نفس مطمئنه آن حضرت و شيعيان او است ". (1)

در توجيه و تحليل تطبيق سوره مذكور بر امام(ع) گفته شده است: "ائمه معصومين عليهم السلام از اين جهت اين سوره را سوره حسين (ع) ناميده اند كه قيام و شهادت آن حضرت در تاريكي طغيان مانند طلوع فجر، منشأ حيات و حركت گرديد. خون پاك او و يارانش به زمين ريخت و نفوس مطمئنه آنها با فرمان "ارجعي" و با خشنودي به سوي پروردگار شتافت تا از اين الهام و جوشش، نور حق در ميان تاريكي‌ها بدرخشد و راه حيات با عزت باز شود و پايه هاي ظلم و طغيان بي پايه گردد و طاغيان را دچار خشم و نفرين كند. "(2) البته در اين سوره آيه "و ليال عشر" است كه باز به آن حضرت مرتبط است.

حضرت صادق فرمود: "الفجر هو القائم و ليال عشر الائمه من الحسن الي الحسن و الشفع اميرالمؤمنين و فاطمه ( ع ) و الوتر هو الله وحده لاشريك له /  مراد از فجر وجود مقدس حضرت قائم(ع) و "ليالي عشر" امامان از امام حسن مجتبي(ع) تا امام عسكري(ع)‌اند و شفع اميرمؤمنان و حضرت فاطمه(ع) مي‌باشد و مراد از وتر خداوند يكتا است". (3)

پي‌نوشت‌ها:
1. بحارالانوار، ج24، ص 93.
2. پرتوي از قرآن، ‌سيد محمود طالقاني، ج4، ص 67، با تلخيص.
3. البرهان في تفسير القرآن، سيد هاشم بحراني، ‌ج4، ص 461.
منبع: شبستان
 

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.