آرشیو تلنگر

 • 3/دى/1396 - 12:49
  اگر چنانچه ما چیزی را به کسی نسبت بدهیم که در او نیست، خب این می شود تهمت.اگر چنانچه چیزی را بگوییم که به آن علم نداریم، مثلا یک شایعه است خب، این کمک کردن به شایعه است...قول به غیر علم است.قول به غیر علم، خود قولش هم اشکال دارد، عمل کردن به آن امر به غیر معلوم و بدون علم عم اشکال دارد، « ولا تقف ما لیس لک به علم».« لاتقف» یعنی چیزی را که علم به آن نداری، دنبال نکن، دنبال نرو. دنبال کردن، هم در زمینه ی عمل هست، هم در زمینه گفتار هست.
  بیانات مقام معظم رهبری 1391/05/16 
 • 14/آذر/1396 - 12:32
  حجت الاسلام پناهیان:برای اینکه کسی نتواند تردیدی در شعار «مرگ بر آمریکا» ایجاد کند،این آیه در مدارس و دانشگاه‌ها نصب شود:"وَ الَّذینَ کَفَرُوا فَتَعْساً لَهُمْ وَ أَضَلَّ أَعْمالَهُم"اگر مرگ بر آمریکای ما اثر نداشت، رئیس‌جمهور آمریکا از ملت ایران نمی‌‌خواست که «مرگ بر آمریکا» نگوید،این علامت قدرت ماست که با یک شعار زبانی به آنها ضربه می‌زنیم،آمریکا با همین شعار مرگ بر آمریکای ما رو به نابودی می‌رود؛امروز ثواب مرگ بر آمریکای ما از سلام بر اولیاء خدا بالاترست.
 • 2/آبا/1396 - 13:20
  یکی از دانشجویان دکتر حسابی به ایشان گفت: شما سه ترم است که مرا از این درس می اندازید. من که نمی خواهم موشک هوا کنم. می خواهم در روستایمان معلم شوم. دکتر جواب داد: تو اگر نخواهی موشک هواکنی و فقط بخواهی معلم شوی قبول، ولی تو نمی توانی به من تضمین بدهی که یکی از شاگردان تو در روستا، نخواهد موشک هوا کند.برگرفته از www.Morabbee.ir 
 • 24/مهر/1396 - 13:02
  از فرمایشات مولای متقیان حضرت امام علی (ع) حکمت ۴۲۳ نهج البلاغه:کسی که نهان خود را اصلاح کند، خداوند ظاهرش را نیکو گرداندو کسی که برای دین خود کار کند، خدا دنیای او را کفایت نمایدو کسی که میان خود و خدای خود را نیکو گرداند،خداوند میان او  و مردم را اصلاح خواهد کرد.
  برگرفته از www.Morabbee.ir 
 • 25/شهر/1396 - 13:11
  زغال‌های خاموش را کنار زغال‌های روشن می‌گذارند تا روشن شوند، چون همنشینی اثر دارد.ما هم مثل همان زغال‌های خاموشیم؛ پس اگر کنار کسانی بنشینیم که روشن‌اند،نورانیتی دارند و گرما و حرارتی دارند، ما هم به طفیل آن‌ها روشنی می‌گیریمو گرما و حرارتی پیدا می‌کنیم، وگرنه در قیامت حسرت می‌خوریم.یکی از حرف‌های جانسوز اهل جهنم همین است:ای کاش با فلانی رفیق نبودم و با او نمی‌نشستم. او تاریک بود و مرا هم مثل خود تاریک کرد.یعنی ای کاش رفیقی سر راهم سبز می‌شد که خود سبز بود،روشن بود، صفا و نوری داشت تا من هم از پرتو او طرفی می‌بستم.
 • 4/شهر/1396 - 10:27
  اگر در اینجا پسر من حضور داشت و شش بار من او را صدا بزنم که آقازاده با شما هستم و او در این شش بار جواب من را ندهد، شما نمی گویید، چه پسر بی ادبی؟ حال اگر کسی که صدای اذان را بشنود دوبار ‹‹حی علی الصلاة›› دو بار دیگر ‹‹حی علی الفلاح›› و بار دیگر ‹‹حی علی خیرالعمل›› به او گفته شود و همچنان نسبت به اقامه نماز بی اهمیت باشد، این شخص بی ادب نیست؟حجت الاسلام والمسلمین قرائتی 
 • 12/مرد/1396 - 11:10
  امام خمینی (رحمة الله علیه):27 آبان 1365عزیزم! از جوانى به اندازه‏ اى که باقى است استفاده کن که در پیرى همه چیز از دست مى‏ رود، حتى توجه به آخرت و خداى تعالى. از مکاید بزرگ شیطان و نفس اماره آن است که جوانان را وعده صلاح و اصلاح در زمان پیرى مى ‏دهد تا جوانى با غفلت از دست برود، و به پیران وعده طول عمر مى‏ دهد.صحیفه امام، جلد20، صفحه 15615 ربیع الأول‏ 1407
 • 9/مرد/1396 - 08:55
  توپ را که شوت می‌کنند و به آن ضربه می‌زنند.بالا می‌رود اما پایی که ضربه می‌زند به عقب برمی‌گردد.و این خود یک درس است.یعنی اگر به کسی البته به ناحق و نابجا ضربه‌ای بزنی آن‌که ضربه می‌خورد اوج می‌گیردولی تو که ضربه می‌زنی عقب می‌افتی و این یعنی بدی‌های تو به خود تو برمی‌گردد.و این همان است که قرآن کریم می‌گوید:بدی‌های شما به خود شما باز می‌گردد.دیوار را ببین! صبح که می‌شود، سایه سیاه و دراز خود را به این طرف و آن طرف می‌اندازد،اما نزدیک به ظهر که می‌شود همان سایه آرام آرام به خودش برمی‌گردد.
 • 3/مرد/1396 - 10:20
  آقای شیخ عبدالله موسیانی نقل کردند از حضرت آیت ا...مرعشی نجفی: که شب زمستانی بود که من دچار بی خوابی شدم؛ خواستم حرم بروم، دیدم بی موقع است، آمدم خوابیدم و دست خود را زیر سرم گذاشتم که اگر خوابم برد خواب نمانم، درعالم خواب دیدم خانمی وارد اطاق شد «که قیافه او را به خوبی دیدم ولی آن را توصیف نمی کنم» به من فرمود: سید شهاب! بلند شو و به حرم برو؛ عده ای از زوار من پشت در حرم از سرما هلاک می شوند، آنها را نجات بده.
 • 27/تير/1396 - 13:08
  چند عمل ساده برای چند صد برابر کردن ثواب نمازها:اذان واقامه :باعث می شود دو صف از فرشتگان، پشت سر مومن نماز بخوانند.ثواب الاعمال صدوق ص ٧٢رکوع کامل :باعث نداشتن وحشت قبر می شود.ثواب الاعمال صدوق ص ٧٣انگشتر عقیق :دو رکعت نماز باعقیق معادل هزار رکعت بدون آن است.عدة الداعی ابن فهدحلی ص ٢٢٠مسواک :دو رکعت نماز با مسواک بهتر از هفتاد رکعت نماز بدون مسواک است.من لایحضره الفقیه صدوقخواندن سوره قدر :
 • 22/خرد/1396 - 08:38
  قدر این دهن را بدان که گفت بسم الله الرحمن الرحیم او را آلوده نکن. نگذار هر حرفی را بزند نگذار حرف هر کسی را پیش بکشد. نگذار هرچه دلش خواست ابراز کند.
  دهان است؛ خیلی شریف است. مزبله نیست که آدم هر غذایی را در او بگذارد انسان باید واردات و صادرات دهانش را بپاید.
  حرف هایی را که می زند و می شنود مواظب باشد. خوراکش را مواظب باشد. بگذارد زبان را عقل بگرداند نه هوا و هوس.
   
  علامه حسن زاده آملی
 • 17/خرد/1396 - 12:33
  ما که معصوم نیستیم، شیطان هم که بیکار ننشسته، پس نتیجه می گیریم گناه درست بیخ گوش ماست، اما برای جبران گناهانی که کرده ایم چه باید کنیم؟
  اصلا جز استغفار و توبه چه راه هایی برای جبران هست؟
  نماز، انفاق، کمک به خلق خدا، انجام دادن کار نیک و عمل صالح هم می تواند اثر گناه را پاک کند.
   
  و اقم الصلاه طرفیی النهار و زلفا من اللیل ان الحسنات یذهبن السیئات ... (هود، 14؛ عنکبوت، 7؛ فرقان 70)
   
 • 18/دى/1395 - 13:38
 • 28/آذر/1395 - 10:40
   هوا هنوز گرگ و ميش بود. پس از سپري كردن يك شب سخت عملياتي، آتش شديد دشمن حكايت از يك پاتك سنگين داشت. رزمنده عارف و دلاور حسن توكلي كنار من آمده تيربارش را به من داد گفت:‌با اين سر عراقي‌ها را گرم كن تا من نماز بخوانم. شروع به تير اندازي كردم و با گوشه‌ي چشم مراقب احوال و خضوع و خشوع او بودم.
  بر روي خاكريز تيمم كرد و در حالت نشسته به نماز عشق پرداخت. كمي تيراندازي كردم و باز متوجه توكلي شدم. ركعت دوم بود دستهايش را بالا آورده بود قنوت مي‌خواند .
 • 15/آذر/1395 - 13:36
  بیست: رسول خدا صلی الله علیه و آله شبیه ترین مردم به خود را معرفی فرمودند.
 • 22/آبا/1395 - 09:14
  عن الحسن العسکرى (علیه السلام):
  موسى به عمران با خداوند سخن گفت و از پروردگار خویش پرسید: خدایا! پاداش کسى که نمازش را اول وقت مى خواند چیست؟ خداوند تبارک و تعالى فرمود: خواهش و خواسته او را برآورده مى کنم و بهشت را بر او مباح مى گردانم.
  تاثیر نماز اول وقت
  قال رسول الله (صلى الله علیه وآله):
  بنده اى (نمازگزار) که اهتمام و مواظبت به اوقات نماز نماید، و مواضع آفتاب را براى وقت نمازش دقت کند، من ضمانت مى کنم براى او در دم مرگ، راحتى را و دفع و رفع هموم و درد و اندوه و نجات از آتش جهنم را.
  کار مانع از اول وقت
  قال على (علیه السلام ):
 • 19/آبا/1395 - 10:55
  بچه ها! پیامبر بهترین کسیه که ما می تونیم از اخلاق و رفتارایشون یاد بگیریم و توی انجام دادن کارهامون، حرف زدنمون و زندگی کردنمون مثل ایشون رفتار کنیم. می دونید چرا بچه ها؟ به این خاطر که پیامبر بهترین اخلاق رو داشتن و بهترین کارها رو انجام می دادن و همه رفتار ایشون درست و صحیح بود. خداوند در قرآن، به ما می فرمایند که توی همه کارهامون، به پیامبر نگاه کنیم و سعی کنیم اخلاقمون رو مثل پیامبر خوب کنیم و ببینیم پیامبر چطوری زندگی می کردن تا ما هم از پیامبر یاد بگیریم. خداوند به ما مژده می ده که اگر این کار رو بکنیم، هم دنیای خیلی خوبی داریم و هم در آخرت سربلند خواهیم بود.
 • 15/آبا/1395 - 10:09
  بچه ها! شاید شما نهر پاک و زلالی رو دیده باشید که با صدای ملایم و قشنگ، از جلوی شما رد بشه. بچه ها! هیچ وقت شما آرزو کردید که کاش یکی از این نهرها مال شما بود؟ بله، پیامبر به ما این مژده رو می دهند که ما می تونیم یک نهر داشته باشیم و توی اون آبتنی کنیم. یک روز پیامبر از اطرافیانشون پرسیدند: اگر در خانه شما نهری باشد و هر روز پنج بار خود را در آن بشویید، آیا بدن شما هیچ وقت کثیف می شود؟ مردم گفتند: نه یا رسول اللّه . پیامبر فرمود: نماز مثل همان نهر جاری است و هر گاه کسی نماز بخواند،از گناه پاک می شود.
 • 5/آبا/1395 - 09:54
  شخصی از پیامبر پرسید: صلوات فرستادن امت، ارسال تحفه ای است به نزد شما، آیا از جانب شما تحفه ای است برای ایشان خواهد بود؟
  آن حضرت فرمود:
  « امروز، صلوات امت بر من، تحفه ای است از ایشان برای من؛ و فردا، تحفه ی من برای ایشان، در بهشت خواهد بود.»
  منبع: کتاب درمان و کلید مشکلات صلوات
 • 1/آبا/1395 - 10:20
  حق تعالی وحی کرد به حضرت موسی علی نبینا و آله و علیه السلام- که: « ای موسی! دوست داری که عطش قیامت تو را در نیابد و در مواقف آن روز تشنه نباشی؟ »
  عرض کرد: « بلی، ای پروردگار عالمیان! »
  خطاب رسید: « امروز در دنیا بر حبیب من صلوات فرست، تا فردا از تشنگی قیامت ایمن باشی. »

صفحه‌ها